Путин потпиша закон за создавање руски интернет

Русија е чекор поблизу до создавање сопствен интернет, одделен од остатокот од светот.

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за создавање на национална мрежа што би функционирала независно од глобалниот интернет.

Новиот закон има за цел да ја заштити Русија од странски ограничувања преку создавање на „одржлив, безбеден и целосно оперативен” локален интернет. Меѓутоа, рускиот интернет се уште е во доменот на теоријата, а потпишаниот закон ќе стапи во сила во ноември, објавија денеска руски медиуми.

Законот, исто така, бара воспоставување центар за управување и следење, контролиран од страна на руската агенција за телекомуникации Роскомнадзор.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...