Џонсон: Подобро да бидам мртов во ендек отколку да го одложам Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа вети дека никогаш нема да го одложи излегувањето на Велика Британија од ЕУ, закажано за 31 октомври, истакнувајќи дека попрво би бил мртов во ендек отколку да го стори тоа.Запрашан дали може на британската јавност да и вети дека нема да оди во Брисел и да бара ново одложување на рокот на излез на земјата од ЕУ, Џонсон кажа „можам да го ветам тоа. Попрво би бил мртов во ендек“.

Во говор во полициска станица во северна Англија тој се запраша каква би била смислата од одложувањето на излезот на Велика Британија од ЕУ, пренесуваат британските медиуми.

Пратениците на Долниот дом на британскиот Парламент во вторникот го поддржаа предлог законот со кој треба да се спречи Брегзит без договор, со кој Џонсон се обврзува дека од Брисел ќе побара да се продолжи рокот за Брегзит по 31 октомври.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...