Столтенберг: Европа ќе биде во опасност ако Берлин сврти грб на САД

Берлин не треба да ја заборави клучната улога на Вашингтон при обединувањето на Германија и на Европа по Студената војна, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, откако шефот на германската дипломатија Хајко Маас обединувањето го нарече „дар од Европа“.– Обединувањето на Германија и Европа ќе беше невозможно без гаранцијата за безбедност од САД, изјави Столтенбер во Берлин, каде присуствува на одбележување 30 години од паѓањето на Берлинскиот ѕид.

– Секој обид да се одалечи Европа од Северна Америка, не само што ќе го ослабне трансатлантскиот сојуз, туку има опасност да внесе поделби и во самата Европа, потенцираше Столтенберг.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....