Ердоган се заканува: Ќе ги пуштам терористите назад во Европа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на терористичката група Исламска држава и да ги испрати назад во Европа.– Треба да го ревидирате својот став кон Турција, која држи вo затвор многу членови на ИД и ги контролира во Сирија, истакна Ердоган.

На овој начин турскиот претседател реагираше на најновите санкции кои ЕУ ги најави за Турција поради Кипар, додавајќи дека неговата земја ќе продолжи да ги враќа странските припадници на ИД во своите матични земји, дури и ако тие одбијат да се вратат.

ЕУ вчера претстави систем според кој ќе се воведуваат санкции против Турција поради недозволеното дупчење во водите на Средозменото Море во близина на Кипар за експлоатација на гас.

Тој, исто така, не ја исклучува можноста Турција „еден ден“ да ги прекине преговорите за членство во ЕУ.

– ЕУ применува санкции против нас од 1959 година. Тие секогаш нè лажеа со ветувања дека ќе нè прифатат. Но, ветувањата не се исполнети. Треба да знаете дека денес Турција е земја која седи со вас на преговарачка маса, но ние не сме врзани за таа маса. Преговорите можат еден ден да завршат, рече турскиот претседател.

Ердоган, исто така, нагласи дека за време на утрешната средба во Белата куќа ќе му се пожали на американскиот претседател Доналд Трамп дека САД не го ислолниле договорот од минатиот месец за повлекување на курдските Сили за заштита на народот од реонот во близина на границата со Турција.

Веднаш по враќањето од САД, Ердоган планира телефонски да разговара и со рускиот претседател Владимир Путин во врска со обврските од договорот од Сочи за расчистување на територијата во североисточниот дел на Сирија од терористи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....