Макрон ненадејно ги повика Вучиќ и Тачи на состанок

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, по отворањето на Мировниот форум, ненадејно ги повика српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи на состанок, неофицијално дознава белградскиот весник „Блиц“.– Макрон сака повторно да се види со Вучиќ, а потоа заедно со Вучиќ и Тачи, изјави неименуван дипломатски извори за „Блиц“.

Вучиќ и Тачи присуствуваат на Мировниот форум, а Вучиќ го напушти Панелот за мултилатерализам во рамките на Форумот за да разговара со францускиот претседател.

Макрон синоќа оствари билатерална средба со Вучиќ која траеше повеќе од еден час.

Тачи, според соопштението, кратко му пренесол на Макрон дека Приштина сака мировен договор со Србија, кој би обезбедил взаемно признавање.

Макрон претходно во повеќе наврати ја истакна својата намера Франција подиректно да се вклучи во дијалогот Белград – Приштина, што е блокиран веќе подолго време.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Од што умре Вашата прва жена? - судијата го прашува осомничениот.
-Јадеше отровни печурки.
-А како почина вторта?
-И таа јадеше отровни печурки.
-Немојте да ми кажете дека и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1443.- Роден е италијанскиот свештеник Џулијано...
1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој...
1771.- Во Падова умре Џовани Батиста Моргањи,...
1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт,...