Макрон одби да се извини за изјавата за „мозочна смрт“ на НАТО

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска одби да се извини за изјавата дека НАТО се соочува со „мозочна смрт“, оценувајќи дека неговите забелешки можат да помогнат да почнат преговорите во Алијансата за важни стратешки прашања.Пред состанокот на НАТО, на прашањето дали останува на ставот, Макрон одговори: „Да, апсолутно. Всушност, тоа ни овозможи да покренеме некои клучни дебати“.

Како најважна од нив ја издвои изградбата на одржлив мир во Европа.

Тој наведе дека во НАТО треба да се водат дебати и за други работи, освен за буџет и финансии.

– Наша одговорност е да ги разгледаме нејаснотиите, кои можат да бидат штетни и да покренеме вистинска стратешка дебата, порача Макрон.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон за „мозочна смрт“ на НАТО се „многу навредливи“ за останатите 28 членки на Алијансата.

– НАТО не е никому попотребен како на Франција“, рече Трамп, додавајќи дека изјавата на Макрон за Алијансата е „многу одвратна“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...