Путин: Не престануваат обидите за ревизија на историјата

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не престануваат обидите за искривување на историските вистини, а кон тоа, вели, се приклучиле не само наследниците на нацистичките соучесници, туку и некои угледни меѓународни институции и европски структури.Како пример тој ја наведе неодамнешната резолуција на Европскиот парламент која, како што оцени, на исто ниво ги ставила нацистичките агресори и Советскиот Сојуз, пренесе синоќа Тасс.

-А оние кои се обидуваат да се спротивстават на таквата неоснована лага, се обвинуваат за информативна војна против демократска Европа, рече Путин на состанокот на организацискиот одбор „Победа“, задолжен за одбележување на 75-годишнината од победата во Втората светска војна.

Европскиот парламент пред 2,5 месеца усвои резолуција во која се наведува дека договорот за ненапаѓање меѓу нацистичка Германија и СССР, „го отворил патот за избувнување на Втората светска војна“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...