Џонсон: Ова е историска победа и мандат за спроведување на Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон, по убделивата победа на неговата Конзервативна партија на вчерашните избори, порача дека неговите конзервативци „освоија силен нов мандат за Брегзит да се спроведе до самиот крај“.-Сметам дека ќе се покаже дека ова беа историски избори кои ни дадоа шанса, во новата влада, да ја испочитуваме демократската волја на британскиот народ, истакна Џонсон.

Тој наведе дека тоа е и шанса Велика Британија да се промени на подобро и да го ослободи потенцијалот на сите луѓе во земјата.

-Пред се, сакам да им се заблагодарам на луѓето што излегоа на декемвриските избори кои не сакавме да ги распишеме, но кои, сметам, станаа историски, изјави Џонсон, пренесен од британските медиуми.

Според последните податоци на Би-Би-Си, Конзервативната партија освои 364 мандати во 650-члениот парламент, додека Лабуристичката партија 203.

Резултатите од изборите се уште се бројат, а „Политико“ оценува дека овој резултат претставува голема лична победа на Џонсон и значи дека Велика Британија сигурно ќе ја напушти ЕУ, на крајот на јануари.

Ова е најголема победа на ториевците во последните 30 години, а подобар резултат освиои само „железната лејди“ Маргарет Тачер, на изборите во 1983 година кога освои 397 мандати, пишува „Гардиан“.

Истовремено, лабуристите го постигнаа најлошиот резултат од 1935 година, а нивниот лидер Џереми Корбин се соочува со барања за оставка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1529.- Османлиската војска под команда на...
1832.- Во Даблин умре Валтер Скот, шкотски поет...
1866.- Роден е Херберт Џорџ Велс, англиски...
1927.- Во Дојран е роден Христо...