ЕУ се заканува со санкции против Малта

Европската комисија може да покрене кривична постапка против Малта за непочитување на законите, најави денеска еврокомесарот за правда Дидие Реиндерс.Тој на дебатата во Европскиот парламент посветена на проблемите на Малта во контекст на новите откритија за убиството на новинарката Дафне Каруана-Галиција.

Еврокомесарот истакна и дека Европска Унија разгледува и воведување на санкции поради убиството на новинарката.

Во изминатите недели истрагата за убиството на новинарката стигна и до премиерот на Малта, Џозеф Мускат и неговите соработници.

Дафне Каруана Галиција беше убиена со бомба поставена под нејзиниот автомобил во 2017 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Докторе со мојата жена нешто не е во ред. Секогаш кога водиме љубов таа бара да и платам по 100 марки.
-Тоа е ваша грешка, објаснува психијатарот.
–Нас ни наплатува по 250...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...