Русија ќе испрати хуманитарна помош за Кина

Рускиот премиер Михаил Мишустин денеска одлучи Русија да обезбеди хуманитарна помош за Кина во борба против коронавирусот, изјави вицепремиерката Татјана Голикова по состанокот на Мишустин со замениците премиери.

Таа додаде дека документот за одлуката веќе е подготвен, објави агенцијата ТАСС.

– Руските региони се подготвени, здравствените установи имаат залихи со заштитна облека и облека за дезинфекција, рече Голикова.

Мишустин на состанокот со своите заменици истакнал дека состојбата со коронавирусот во Русија е под контрола и дека се преземаат сите неопходни мерки за спречување ширење на болеста.

– Формиран е тим за брз одговор и спречување ширење на болеста во нашата земја, изјавил Мишустин и додал дека коронавирусот е на списокот со многу опасни болести.

Според него, тоа ќе овозможи да ги депортираат странците доколку се утврди дека ја имаат болеста и да се воведат посебни рестрикции како изолација и карантин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...