Бран на грип во Германија: Потврдени над 79.000 случаи и 130 жртви

Бранот на грип што ја погоди Германија, резултираше со вкупно 79.263 случаи потврдени во лабораториски тестови од есента, а околу половина од нив во изминатите две недели. Тоа го соопшти денеска германската федерална агенција за контрола на болести, јави ДПА.Според извештајот на Институтот „Роберт Кох“ во Берлин, 130 луѓе починале како резултат на инфекција со вирусот на грип оваа сезона. Вкупно речиси 13.300 луѓе се хоспитализирани.

Институтот нагласува дека пријавените случаи биле само дел од сликата.

Во бранот на грип во зимата 2017-18 година, 10 милиони пациенти се јавиле кај своите матични лекари, велат од институтот. Болниците и училиштата беа главни за ширење на инфекцијата, наведува институтот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...