ЕК со порака до потрошувачите: Внимавајте на појавата на „лажни производи“ против Ковид-19

ЕУ предупреди дека со појавата на пандемијата на Ковид-19 дошло до зголемување на понудата на „лажни производи“ кои се продаваат на Интернет, а кои наводно служат за спречување на ширењето или лекување на коронавирусот.Во Брисел ги предупредуваат потрошувачите да не наседнуваат на многубројните измами, со кои некои трговци се служат, за по голема цена да ги продадат лажните производи, како што се маски, капи и средства за миење раце.

– Таквите трговци ја користат моменталната ситуација за да ги продаваат своите производи по многу високи цени, тврдејќи дека имаат многу малку на залиха и доведувајќи ги во заблуда потршувачите во ЕУ, вели еврокомесарот за правда Дидие Рејнардс.

Со цел решавање на ова прашање, Европската комисија и мрежата на национални органи за заштита на потрошувачи на ниво на ЕУ покренаа заеднички акции за заштита на купувачите, вклучувајќи и подигнување на свеста на граѓаните.

– Нема да прифатиме трговците да го користат стравот на потрошувачите, предизвикан од избувнувањето на Ковид-19 во ЕУ. некои платформи, како Амазон и Фејсбук, доброволно преземаа акции против таквото огласување. Потрошувачката организација ја зајакна својата работа, а Комисијата и надлежните власти на државите членки ќе ги употребат сите свои овластувања за сузбување на злоупотребите од страна на трговците, порача Рејндерс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...