ВИДЕО: Објавени први инсерти од болницата во Бергамо

Болницата на папата Јован XXII во Бергамо е најтешко погодена здравствена установа од пандемијата со новиот коронавирус, а на видеото на Скај њуз од таа болница се прикажани застрашувачки сцени – ходници исполнети со болнички кревети со пациенти и медицински персонал, во постојано брзање облечени со маски, ракавици и заштитни костуми.

Снимките на Скај њуз покажуваат дека се е полно со луѓе заразени со вирусот, вклучително и простории за чекање.

Бергамо се наоѓа во северна Италија, во провинцијата Ломбардија, која е најтешко погодената област во земјата. Бројот на починати е над 2.550. Бројот на новопристигнати пациенти не опаѓа, а истото се случува и низ северна Италија.

Во прилогот се наведува дека персоналот работи без престан за да се обиде да спаси што е можно повеќе луѓе. Тие се собираат околу новопристигнатите пациенти за да им постават монитори за мерење на отчукувањата на срцето, инфузија и што е најважно, респиратори, без кои пациентите не можат да преживеат.

Главната болница во Бергамо досега ги одбиваше медиумите, но тие одлучија дека е неопходно целиот свет да види со што се соочуваат.

Тие сакаат да ги охрабрат народите и властите насекаде да направат нешто. Тие велат дека Италија е фатена на препад, но ова не може да биде случај со остатокот од светот.

Лекарите од Бергамо велат дека Ковид-19 не влијае на телото исто како и грипот, туку повеќе како пневмонија од која секојдневно луѓе губат живот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле Трпе и Лео и живееле во Струга. Паднале големи дождови, се излил Црн Дрим и почнал да поплавува. Трпе живеел на 3 спрат, а водата стигнала до 2. Доаѓа Лео со чамец пред...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1573.- Роден е Микеланџело Караваџо, италијански...
1831.- Во Сподње Ретје е роден Фран Левстик,...
1864.- Во Лондон е основана Првата...
1891.- Во Њујорк умре Херман Мелвил, еден од...