Џонсон: Ако не слушате воведуваме полициски час

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека доколку луѓето не ги слушаат советите на Владата за социјално дистанцирање, ќе мора да се воведе полицики час и ограничување на патувањата поради спречување на ширење на новиот коронавирус.Во Велика Британија затворени се пабовите, клубовите и вежбалниците, но социјалните мрежи се преплавени со фотографиии од граѓаните кои се собираат во парковите и пазарите.

Останете на оддалеченост од два метра. Тоа не е толку тешка работа. Направете го тоа. Во спротивно ќе мора да воведеме понатамошни мерки, истакна Џонсон.

Британскиот министер за заедниците Роберт Џенрик изјави дека Владата писмено бара од најзагрозените граѓаи да останат дома во следните 12 недели со цел да се заштитат од Ковид-19.

Во Велика Британија од почетокот на ширењето на новиот коронавирус починаа 281, додека 5.683 луѓе се инфицирани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...