СЗО: Во Европа забавува ширењето на новиот коронавирус

Вo Европа има знаци дека забавува ширењето на Ковид-19, но и покрај тоа ситуацијата останува сериозна, изјави денеска директорот на европската канцеларија на Свeтска здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге.– И покрај тоа што ситуацијата и понатаму е прилично алармантна, почнуваме да гледаме охрабрувачки знаци, изјави Клуге на прес-конференција, што се одржуваше онлајн од Копенхаген.

Тој додаде дека во Италија, европска земја со најголем број на инфицирани со новиот коронавирус, има мало намалување на новозаразени лица, но сепак е рано да се каже дека пандемијата го достигнала врвот.

СЗО Европа, која е одговорна за територијата од Атлантски до Тихи Океан, каде има 53 држави, веќе се регистрани 220.000 заразени луѓе, од кои 11.987 починаа.

– Приближно 60 проценти од инфицираните и 70 отсто од починатите од коронавирусот во светот се во Европа, наведе Клуге.

Тој додаде дека преземените мерки за сузбивање на ширењето на Ковид-19 прiдонеле за државите во Европа да добијат на време и да го намалат притисокот врз националните здравствени системи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...