Франција од денеска полека се враќа кон нормален живот

Франција од денеска се враќа во нормалниот живот, излегувајќи постепено од мерките на ограничување, воведени на 17 март.

Владата ги повика Французите да бидат подготвени, но правната рамка, поточно Законот за продолжување на вонредната состојба до 10 јули, не е навремено објавен во Службен весник поради потребата Уставниот совет да се произнесе за уставноста на истиот, што ги прави некои од мерките за излегување од изолацијата неспроведливи, јави дописникот на МИА.

Со необјавувањето на законот пред полноќ, денеска не важи само ограничувањето на патувањето до 100 километри, а владата кога го согледа проблемот, непчосредно пред полноќ издаде соопштение во кое повика на „чувство на одговорност“.

Според ова соопштение, објавено во текот на ноќта, Уставниот совет, повикан да се изјасни за уставноста на законот од претседателот Емануел Макрон, своето мислење ќе даде во текот на денот.

По 55 дена минати под стаклено ѕвоно Франција денеска излегува од мерките на ограничување. Претпријатијата и јавниот превоз полека се враќаат во нормалата, но не на целосна активност Училиштата ќе почнат да ги примаат учениците од утре, но не сите, туку само оние кои се во тешкотија и чии родители тоа ќе го дозволат. Сепак, кај сите е присутен зборот претпазливост, за да не се поврати епидемијата и кривата на смртни случаи, што е најниска од почетокот на мај.

Наспроти враќањето во „нормален“ живот, за да се запре економската рецесија, се повеќе се слушаат повици да се внимава на мерките за внимателнлост. Со оглед дека вирусот е се уште тука, бидејќи за него нема ниту лек, ниту вакцина.

Парламентот се усогласи и ја продолжи вонредната санитарна ситуација до 10 јули, усвојувајќи го текстот со кој се донесоа посебни мерки за следење на болните од Ковид-19. Податоците од оваа датотека ќе се чуваат само три месеци. Пет француски региони се уште се наоѓаат во црвената фаза на епидемијата, каде вирусот се движи брзо, меѓу кои и парискиот регион. Во останатите зелени зони, специјалистите предупредуваат дека „ништо не е готово“. Две нови жаришта се појавија токму во зелените зони.

Ако враќањето на работните места и економската активност со отворањето на сите продавници започнува од денеска, верските обреди во Франција ќе можат да се одржат дури на 29 мај, ако ситуацијата дотогаш не се влоши.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...