Макрон: Вакцината не смее да се третира според законите на пазарот

Францускиот претседател Емануел Макрон го повика извршниот директор на фармацевтскиот гигант „Санофи“ да се сретнат следната недела, откако компанијата посочи дека американскиот пазар ќе има приоритет за неговата вакцина против Ковид-19.Макрон во соопштение посочи дека секоја вакцина против коронавирусот мора да се третира како јавно добро и не смее да биде предмет на пазарни закони.

Според Си-Ен-Ен, компанијата со седиште во Париз ги разјаснила своите претходни наводи, најавувајќи дека ќе работи и со европските влади со цел што поскоро да се почне со производство на вакцината.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...