Во Велика Британија почнаа тестирања врз луѓе на вакцина против Ковид-19

Во Велика Британија почна имунизација на доброволци со нова вакцина против коронавирусот, јавија локалните медиуми. Околу 300 лица во наредните недели ќе добијат дози од вакцината, како дел од истражувањето предводено од професор Робин Шаток и неговите колеги од Империjал колеџ Лондон.Тестирањата врз животни покажале дека вакцината е безопасна и предизвикува ефективен имунолошки одговор. Многу традиционални вакцини се засноваат на ослабена или модифицирана форма на вирусот или делови од него, но вакцината на Империал Колеџ се заснова на нов приод со кој се употребуваат синтетички нишки од генетски код, наречени РНК, кои го имитираат вирусот.

По првата фаза, се планира уште едно тестирање во октомври, во кое ќе учествуваат 6.000 луѓе. Екипата на Империал Колеџ се надева дека вакцината ќе биде готова за дистрибуција во Велика Британија и во странство на почетокот од 2021 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...