Новиот француски премиер вети 7,5 милилјарди евра за вработените во болниците

Париз, 8 јули 2020 (МИА) – Новиот француски премиер Жан Кастекс изјави синоќа дека неговата Влада ќе издвои 7,5 милијарди евра за зголемување на платите на вработените во болниците.

„Инсистирав работните места да бидат во центарот на разговорите“, објави Кастекс на Твитер по разговори со синдикатите, болнички работници и владата, што почнаа пред реконструкцијата на владата во понеделникот.

Иако Франција има еден од најдобрите здравствени системи во светот, вработените во болниците бараа повеќе пари, работни места и опрема во последните десет години со цел подобро да се одговори на потребите.

Пандемијата на коронавирусот уште повеќе го оптерети системот, а болниците беа на работ на заситеност во оваа година. зш/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...