Конте: Во ЕУ или сите ќе добијат или ќе изгубат

Или Европската унија ќе победи во целост или целосно ќе изгуби од предложениот Фонд за обновува од пандемијата на коронавирусот, изјави денеска италијанскиот премиер Џузепе Конте.

– Денес во ЕУ или сите ќе победиме или сите заедно ќе изгубиме, рече Конте во италијанскиот Парламент, по повод конфликтот меѓу земјите од јужна и северна Европа пред самитот на ЕУ за тоа прашање.

Според Конте, Италија нема да прифати „нејасен компромис“ за новиот фонд.

Италијанскиот премиер повтори дека ЕУ треба да понуди решенија, а не илузии и стравови.

Европската комисија предложи Фонд за закрепнување од 750 милијарди евра, од кои повеќе би биле грантови отколку кредити.

Земјите што се против тој формат, пред се Германија и Холандија, веруваат дека не треба да се за да се постигне договор и како што се наведува, Италија сака преговори меѓу двете групи земји.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...