Берлускони по излегувањето од болница: Го преживеав најопасниот животен предизвик

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони денеска ја напушти болницата откако се опорави од коронавирусот, велејќи дека го преживеал „најопасниот предизвик“ во животот.– Со задоволство си реков – повторно се извлече, им рече насмеаниот Берлускони на новинарите пред вратата на болницата „Сан Рафаел“во Милано, каде што беше примен на 3 септември откако му беше дијагностициран Ковид-19.

Неговиот личен лекар, Алберто Зангрило, минатата недела изјави дека 83-годишниот медиумски тајкун развил пневмонија и се сметал за пациент со висок ризик поради неговата возраст и постоечката медицинска состојба, која вклучува проблеми со срцето.

Зангрило рече дека Берлускони ќе умрел ако се соочел со истите симптоми во март и април, но лекарите научија многу од првичната појава на коронавирусот и сега се подобро опремени за борба против болеста.

Се верува дека Берлускони се заразил додека бил на одмор во својата вила на Сардинија.

– Секој од нас е изложен на ризик да зарази други. Го повторувам мојот повик за максимална одговорност од сите, рече Берлускони.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...