Москва: Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ е 92 отсто

Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ против новиот коронавирус, што е во третата фаза на испитување во Русија, изнесува 92 отсто, соопшти денеска Рускиот фонд за директни инвестиции.Во соопштението на Твитер се наведува дека пресметките се засновани на дистрибуцијата на 20 потврдени сличаи забележани во контролната, плацебо група и во групата што ја примила вакцината.

Исто така се додава дека ефикасноста е докажана врз основа на првите привремени анализи на податоците од 21 ден откако доброволци ја примија вакцината.

Во текот на третата фаза на испитување учествуваа од 20.000 до 40.000 добровилци во 29 медицински институции, а во првата и втората фаза учествуваа 16.000 луѓе. Не се забележани непредвидливи несакани ефекти кај вакцинираните лица, само краткотрајни ефекти – синдром сличен на грип,вклучително изголемена телесна температура, слабост, замор и главоболка.

Клинички испитувања на вакцината „Спутник V“ се извршуваат и во Белорусија, Обединети Арапски Емирати, Индија и во Бразил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...