ЕК не ги коментира изјавите на Захариева за Тито

Портпаролката на Европската комисија (ЕК), Ана Писонеро, изјави дека Комисијата и натаму се надева дека преговорите со Северна Македонија ќе почнат што поскоро, но одби да ги коментира изјавите на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева поврзани за југословенската историја на земјава, јави дописничката на МИА од Брисел.

По изјавата на Захариева дека “славењето на Тито“ е некомпатибилно со ЕУ, Писонеро порача дека Комисијата „не коментира коментари“, но додаде дека „условите за зачленување во ЕУ се прилично јасни“.

Најавената блокада од Бугарија на утрешниот министерски состанок на кој треба да се усвои преговарачката рамка на ЕУ со Северна Македонија не ја обесхрабрува Европската комисија.

– Нашиот став е јасен, Европската комисија се залага првата меѓувладина конференција да се одржи што е можно поскоро, за ова да се случи сите се свесни дека е потребен договор во Советот (земјите членки – н.з.), невозможно е да се предвиди, но јасно е дека ги охрабруваме двете страни да ги засилат напорите за изнаоѓање решение, изјави портпаролката на денешниот редовен брифинг на Еврокомисијата.

Таа потврди дека Комисијата останува во контакт со германското претседателство чија цел е преговорите со Северна Македонија да започнат до крајот на оваа година, додека во исот време Комисијата продолжува да контактира и со Скопје и со Софија.

Што се однесува до барањето на Бугарија да се додаде поглавје во преговорите со Северна Македонија во кое би се вклучиле бугарските барања, Писонеро не сакаше да коментира.

– Не ги коментираме индивидуалните ставови на земјите членки, потребен ни е договор за текстот од сите земји членки, Комисијата го поднесе својот предлог во јули и тој ќе биде објавен само откако ќе има договор во Советот, изјави Писонеро.

Според дипломатите во Брисел, се очекува многу брзо нова иницијатива на германското претседателство, во наредните денови, за да се приближат позициите на Скопје и на Софија со надеж дека ќе може да се одржи првата меѓувладина конференција пред крајот на германското претседавање со ЕУ, но надежите се мали. Дипломати од земји членки за МИА велат дека бугарската позиција е „многу тврда“ и не се исклучува прашањето да биде одложено за по изборите во Бугарија, што треба да се одржат во март идната година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што се случува кога две плавуши трчаат една кон друга?
- Се крши огледалото.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1799 - Умре Пјер - Огистен Карон де Бомарше,...
1800.- Умре рускиот генералисимус Александар...
1803.- Велика Британија и објави војна на...
1804.- Наполеон Бонапарта се прогласи за цар на...