„АстраЗанека“: Вакцината е 90 отсто ефикасна

Компанијата „АстраЗанека“ денеска соопшти дека вакцината што ја развива против коронавирусот може да биде ефикасна во 90 проценти од случаите и дека нема никакви несакани ефекти, а британскиот премиер, Борис Џонсон, оваа вест ја оцени како „фантастична“.Британските медиуми пренесуваат дека со оваа информација компанијата „АстраЗанека“ стана уште една во низата фармацевтски гиганти кои објавија позитивни податоци во врска со вакцината што ја развиваат за борба против коронавирусот.

Претходно, тоа го објавија компаниите „Фајзер“, „Модерна“ и руската Гамалеја“, која ја развива вакцината „Спутник V“.

На ова британскиот премиер Борис Џонсон утринава оцени дека веста за новата, ефикасна вакцина на „АстраЗенека“, развиена во соработка со Универзитетот во Оксфорд, е „фантастична“, но дека е неопходном да се спроведат дополнителни безбедносни проверки.

-Претстојат дополнителни проверки за безбедноста на вакцините, но ова се фантастични резултати, рече британскиот премиер, цитиран од британските медиуми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...