ЕМА: Дозволата за оксфордската вакцина не е можна во јануари

Европската агенција за лекови (ЕМА) нема да може во јануари да ја одобри вакцината за коронавирус на универзитететот во Оксфорд и на компанијата „АстраЗенека“, изјави денеска извршниот директор Ноел Ватион.Витион за белгискиот весник „Хет Њузблат“ изјави дека производителите се уште не поднеле барање за лиценца до Европската агенција за лекови, која добила само некои информации за вакцината.

Извршниот директор на ЕМА наведува дека е потребно да се достават повеќе податоци за квалитетот на вакцината и дека после тоа компанијата може да достави официјално барање, пренесуваат британските медиуми.

-Тоа значи дека вакцината е малку веројатно да биде лиценцирана следниот месец, рече Ветион.

„АстраЗенека“ минатата недела соопшти дека вакцината против коронавирусот треба да биде ефикасна и против новите видови на вирусот, како и дека се во тек испитувања за ефектите врз мутациите.

Британскиот министер за здравство, Мет Ханкок, изјави дека компанијата веќе ги доставила сите податоци за вакцината до британската регулаторна агенција за лекови и медицински помагала.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...