Италија ќе ја тужи компанијата Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

Италија се закани дека ќе ја тужи фармацевтската компанија Фајзер поради доцнење на испораката на вакцините против Ковид-19.– За заштитата на италијанските граѓани не може да се преговара, истакна специјалниот комесар за пандемијата Доменико Аркури.

Тој истакна дека разговарал со министрите и со регионалните лидери и оти е донесена одлука да се преземе акција следните дена.

Вакцината против Ковид-19 на Фајзер/БиоНтек кон крајот на декември беше одобрена од Европска Унија, но американската компанија минатата недела соопшти дека ќе ги одложи испораките во следните три до четири седмици поради промени во работниот процес во Белгија. Следниот ден компанијатра соопшти дека ја ограничува испораката за една недела.

Аркури истакна дека неделава не се доставени 29 проценти од ветените дози вакцини. Во Италија над 1,2 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19, а повеќе од 83.000 починале од последици од вирусот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оглас: Барам убава, паметна, шармантна девојка со автомобил. Пожелна слика од автомобилот.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2020 година започна законската обврска за задолжително поседување на...
Верски календар
На денешен ден
1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан...
1810.- Роден е италијанскиот свештеник Винченцо...
1817.- Роден е унгарскиот писател Јанош Арањ,...
1824.- Во Литомишл е роден Беджик Сметана, чешки...