Џонсон: Бришењето полициски податоци е незамисливо

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека е назамисливо тоа што се изгубени полициски податоци, но нагласи дека неговата Влада работи на враќање на истите и ја проценува штетата, откако илјадници досиеја се случајно избришани.– Секако дека е незамисливо кој било податок да биде изгубен, но во овој момент се трудиме да ги вратиме тие податоци, истакна Џонсон во Парламентот.

Грешка во шифрирањето доведе до случајно бришење на околу 400.000 досиеја од базата на британската полиција, но експерти работат на враќање на податоците, истакна утрово британската министерка за внатрешни работи Прити Пател.

– Дозволете ми да објаснам. Станува збор за шифрирање и губење на околу 400.000 досиеја, но реалната бројка би можела да биде помала, нагласи Пател.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...