Путин: Нема да ги заборавиме мрачните страни на историјата

Русија е подготвена за заеднички напори со сите народи во Европа, но нема да ги заборави мрачните страни на историјата, вклучително и оние поврзани со геноцидот врз советскиот народ за време на Втората светска војна, изјави рускиот претседател Владимир Путин за време на состанок со лидерите на Државната дума.– Ние, секако, мора да одиме напред, да размислуваме за иднината, да си помагаме едни на други, вклучувајќи ги сите европски нации, и покрај компликациите и политичките крстосници на денешницата, а минатото не треба да нè влече назад, рече Путин.

Една од работите што не можеме да ја заборавиме е геноцидот врз советските цивили за време на Втората светска војна, додаде Путин.

– Денес, обрнуваме внимание на злосторства извршени врз цивили за време на војна. Тоа беше геноцид и тоа е многу очигледно и мислам дека правиме добри работи со истрага на овие факти, рече Путин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...