Италија оди кон нов бран на епидемија, Болоња и Модена се во карантин

Во Италија за еден ден се регистрирани 347 смртни случаи од Ковид-19, и речиси 21.000 новозаразени, а процентот на заразени во однос на бројот на тестирани се зголемува и изнесува 5,8 проценти, јавија локалните медиуми.



Гвидо Бертоласо, советник на претседателот на регионот Ломбардија, тврди дека Италија со големи чекори се приближува до нов карантин. Централната власт засега ја отфрла таквата можност и наместо да ја затвори целата национална територија, применува локални мерки.

Претседателите на одредени региони сами ги заоструваат антиковид мерките. Болоња и Модена, во регионот Емилија-Ромања, ќе бидат ставени во карантин во следните неколку часа. Според локалните медиуми, ситуацијата во овие градови се повеќе потсетува на почетокот на пандемијата, пред една година, а болничките кревети брзо се полнат со заразени.

Директорот на болницата „Санта Орсола“ во Болоња, Андреа Занони, тврди дека сегашните пациенти на одделите за интензивна нега се помлади, луѓе на возраст меѓу 40 и 60 години, за разлика од првиот бран на заразата кога лицата над 80 години биле најмногу загрозени.

Весникот „Ил Фато Котидиано“ ги пренесува резултатите од студијата на Универзитетот во Лондон, според која британската мутација на вирусот се шири за 40 до дури 90 проценти побрзо од оригиналниот вирус.

Шефицата на одделот за интензивна нега во болоњската болница Даниела Ди Лука тврди дека текот на болеста кај оние кои се заразени со англиската мутација е побрз и оти „состојбата се влошува за неколку дена“.

Лекарката апелира до граѓаните да бидат поодговорни, да се придржуваат кон мерките.

– Нашите сили се пред крај. Бараме колективот да ни помогне, истакна Ди Лука.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...