Австрија предлага да се продолжи интервалот помеѓу двете вакцини

Со цел да се вакцинираат што повеќе луѓе во наредниот период, австриските власти препорачаа да се продолжи интервалот помеѓу двете дози на вакцините „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“.Наместо лицето да добие втора доза по три до четири недели, во иднина ќе се дава по шестата недела.

Министерството за здравство соопшти дека се следи препораката на Националната комисија за вакцинација.

Министерот за здравство Рудолф Аншобер вели дека на тој начин се добива време, односно две до три недели.

Според Националната комисија за вакцинација, ова може да заштити многу повеќе луѓе од тешкиот облик за заболување, бидејќи по три недели од приемот на првата доза може да се очекува одредена заштита.

Канцеларот Себастијан Курц вели дека со оваа мерка може да се забрза вакцинацијата, затоа што „сега е клучно секоја доза што ќе стигне во земјата да биде примена најефективно“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...