ЕМА: Засилувачка доза за општата популација е следен чекор

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја повтори својата препорака да се даде засилувачка доза од вакцините на Фајзер и Модерна на лица постари од 18 години.

– Повеќето земји-членки на ЕУ почнаа да даваат засилувачки дози прво на ранливите групи, а преминувањето на засилувачка доза за општата популација е веројатно следниот чекор во заштитата на јавното здравје, изјави доктор Марко Кавалери од ЕМА.

Претставници на ЕМА наведуваат дека бустер дозата може да се даде на возрасни најмалку шест месеци по целосната вакцинација со Фајзер, или шест до осум месеци по втората доза на Модерна.

– Трета доза од вакцината на Модерна земена шест до осум месеци по втората доза доведува до зголемување на бројот на антитела. Студиите не покажаа безбедносни ризици, а антителата добиени од бустер дозата покажуваат подобри резултати во неутрализирање на делта варијантата во споредба со нивото пред да се прими засилувачката доза, вели Кавалери.

Тој додава дека слично мислење било дадено и порано за засилувачката доза на Фајзер и нагласи дека тие мислења го отвориле патот за давање бустер доза на возрасните, вклучително и оние кои се во поголем ризик да добијат Ковид-19.

ЕМА наведува дека во моментов нема особена загриженост кога се користи засилувачка доза покрај веќе познатите несакани ефекти од примарната вакцинација.

– Појавите на миокардитис и перикардитис при бустер дози внимателно се следат и засега нема информации дали нивната појава е со сличен интензитет како при примарната вакцинација, заклучува ЕМА.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на лицата со хендикеп
1368.- Роден е францускиот крал Шарл VI, кој до...
1800.- Во Врба, кај Блед, е роден Франце...
1808.- Мадрид се предаде на воените сили на...