Мамер: Забраната на ЕК за патување од Јужна Африка е мерка на претпазливост

Минатата недела Европската комисија препорача да се забрани патувањето од Јужна Африка во ЕУ поради појавата на сојот омикрон, што предизвика гнев во африканската земја.Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Европската комисија оваа мерка ја оправдува како “мерка на претпазливост“.

-Оваа мерка на претпазливост мораше да се донесе не затоа што ќе ја стопира мутацијата која е веќе во Европа, тоа не е возможно, туку за да се обезбеди забавување на ширењето за да им се даде на здравствените власти во ЕУ и на фармацевтските добавувачи време да се адаптираат, изјави портпаролот Ерик Мамер.

Јужна Африка смета дека е неправедно казнета иако навремено го открила новиот сој и ги предупредила сите партнери. Денеска медиумите исто така јавија дека сојот омикрон веќе бил присутен во Холандија една недела пред најавата на Јужна Африка.

-Свесни сме за товарот кој се става на земјите, одговорот на ЕУ властите е да делуваат на начин кој ќе го заштити здравјето на граѓаните на ЕУ, ќе продолжиме да соработуваме со Јужна Африка за да го спречиме напливот и да се бориме против пандемијата, рече портпаролот.

Тој додаде дека ЕУ одблиску соработува со Јужна Африка за развојот на вакцини. Европската комисија “топло“ ги поздрави напорите на Јужна Африка за откривањето на сојот, изјави од ЕК.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...