Захарова: НАТО трупа оружје и искусни војници во Украина

Земјите на НАТО испраќаат обучени војници во Украина под превезот на воени инструктори, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова за ТВ каналот „Крим 24“.„Регионот, самата Украина, се полни со оружје. Зборуваме за директни набавки. Зборуваме за договори за иднината, а тоа се договори за милиони долари, многу милијарди вкупно. Зборуваме за трансфер на искусни војници под маската дека се инструктори на украинската армија“, предупреди Захарова.

Претходно, портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Дмитриј Песков изјави дека „Русија е крајно загрижена поради можното распоредување на западни трупи во Украина и таа ситуација ја принудува Москва да преземе мерки за заштита на своите интереси“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...