Турција продолжува да се оддалечува од ЕУ

Советот за општи работи на ЕУ забележа дека Турција продолжува да се дистанцира од Европската унија, јави ДПА, повикувајќи се на заклучоци од состанокот на Советот.Турција ги започна преговорите за пристапување кон ЕУ во 2005 година, но практично се замрзнати неколку години поради незадоволителниот напредок.

Советот за општи работи на ЕУ нагласува дека не може да се зборува за отворање или затворање поглавја во разговорите со Турција.

Земјите од ЕУ ја критикуваа надворешната политика на Турција, за која велат дека се повеќе се коси со приоритетите на ЕУ. Тие го наведуваат примерот на Либија, каде се тврди дека владините сили добиваат илегални испораки на оружје од Турција.

Во заклучоците на Советот за општи работи на ЕУ беа критикувани и прекршувањата на царинскиот договор меѓу Турција и ЕУ.

Советот, исто така, ја нагласува својата „сериозна загриженост за натамошното загрижувачко повлекување во области како што се демократијата, владеењето на правото и основните права, вклучително и слободата на изразување, како и систематскиот недостаток на независност на судството“.

ДПА посочува дека преговорите со Турција не се целосно прекинати поради важноста на земјата во борбата против илегалната миграција во Западна Европа. Турција ќе продолжи да добива финансиска помош од ЕУ и идно финансирање за бегалците, се вели во документот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...