Финска почна јавна дебата за можен влез во НАТО

Финска денеска ја почнува дебата што може да доведе до тоа земјата да поднесе барање за членство во НАТО во рок од неколку недели, јави Би-Би-Си.Извештајот направен по барање на владата, а објавен денеска, ја истражува „во основа променетата“ безбедносна средина, наведува финското Министерство за надворешни работи за процедурата што ќе треба да мине низ Парламентот.

Почетокот на јавната расправа е планиран за недела дена подоцна, наведува Би-Би-Си.

До неодамна, мнозинството Финци не сакаа членство во НАТО, но, руската инвазија на Украина ги натера на некои преиспитувања на ставовите. Најновите анкети покажуваат дека сега мнозинството дава поддршка за членството во Алијансата.

Британскиот медиум потсетува дека Русија ги предупреди и Финска и Шведска, дека е против нивно придружување на НАТО. Според Русија, потегот нема да ѝ донесе стабилност на Европа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...