Шпанија прва во Европа воведува платено боледување за жени со силни менструални болки

Шпанија би можела да стане првата земја во Европа што ќе им дозволи боледување на жените со силни менструални болки.Извори од владејачката коалиција соопштија дека очекуваат законот да биде одобрен по постигнатиот договор меѓу Министерството за еднаквост што и ги иницираше таквите реформи и Министерството за социјално осигурување.

Се очекува Владата во Мадрид утре да го одобри предлогот за измена на Законот со кој се предвидува менструално боледување од три до пет дена месечно.

-На жените со болна менструација ќе им го признаеме правото на посебна привремена попреченост што државата ќе им го плати уште од првиот ден, напиша на „Твитер“ министерката за еднаквост Ирен Монтеро.

Законот дозволува и абортус во државниот здравствен систем, како и укинување на задолжителната родителска дозвола за прекинување на бременоста за девојчињата на возраст од 16 и 17 години.

Доколку биде усвоен тоа ќе биде првиот закон што дозволува менструално отсуство во Европа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...