Финска и Шведска официјално поднесоа барање за членство во НАТО

Шведскиот и финскиот амбасадор официјално ги доставија своите апликации за членство во НАТО до генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тоа се случи во седиштето на НАТО, а официјалниот одговор се очекува за неколку недели. Правилата за влез на нова членка во блокот бараат едногласна согласност од сите сојузници.Според дипломатите, во случај на позитивна одлука, постапката за ратификација би можела да потрае околу една година.

– Вие сте нашите најблиски партнери, изјави Столтенберг по добивањето писма од амбасадорите на двете земји со барање за приклучување кон Алијансата.

Прифаќајќи ги апликациите во седиштето на НАТО, Столтенберг истакна дека потегот е „историски чекор“ во „критичен момент“ за европската безбедност.

Шефот на НАТО додаде дека Алијансата ќе ја процени кандидатурата за членство што е можно побрзо, но безбедносните интереси на сите сојузници „мора да се земат предвид“.

Шведска вчера достави официјално барање за влез во НАТО, а пратениците во Финска формално ја одобрија одлуката со големо мнозинство. Повеќето сојузници ја поздравуваат одлуката на двете земји и даваат позитивен сигнал за нивниот глас.

Сепак, Турција засега е со став дека ќе го искомплицира нивното пристапување, нагласувајќи дека не може да им дозволи на овие две држави да станат членки поради нивната наводна неактивност против протераните курдски екстремисти.

Сите 30 актуелни земји на НАТО мора да се согласат да ја отворат вратата за нови членки, а одлуката, според правилата, мора да биде донесена едногласно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...