Шолц: Путин се обидува да ја подели Европа

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот претседател Владимир Путин стравува дека „искрата на демократија“ ќе се прошири и врз неговата земја и додаде дека се обидува да ја подели Европа и да се врати во светот во кој доминираат сферите на влијание.Во интервју за весникот „ Muenchner Merkur“, а во одговор на прашањето дали Путин ќе го дозволи приближувањето на Украина до ЕУ, Шолц кажа дека „рускиот претседател мора да прифати дека во неговото соседство постојат заедници на демократијата што се темелат на законот кои се повеќе се приближуваат“, пренесуваат британските медиуми.-Тој очигледно се плаши дека искрата на демократијата ќе се прошири и врз неговата земја, кажа германскиот канцелар. Исто така, кажа дека Путин сака поделена Европа и враќање на политиката на сфери на влијание.

-Нема да успее во тоа, кажа Шолц.

Германскиот канцелар предупреди дека скокот на цената на енергијата веројатно ќе трае уште долго и го отфрли тврдењето на Русија дека го прекинала дотокот на гас бидејсќи и недостасуваат неопходни резревни делови заради санцкиите.

-Тоа објаснување не е убедливо, порача германскиот канцелар во интревјуот за весникот „Muenchner Merkur“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Хасо отворил аптека. Еден ден морал да оди на службен пат, па го замолил Мујо да го замени. Кога се вратил Хасо од пат го прашува Мујо.
- Се снајде ли!
- Ееее, како не бе!
- И...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1535.- Во Тауер Грин е погубен Томас Мор,...
1885.- Францускиот научник Луј Пастер за првпат...
1893.- Умре Ги де Мопасан, француски писател,...
1971.- Во Њујорк умре Луј Амстронг, познат под...