Шолц: Ќе одлучам дали ќе учествувам на самитот на Г-20 ако присуствува и Путин

Германскиот канцелар Олаф Шолц, и покрај војната меѓу Русија и Украина, се изјасни за зачувување на Г-20. Во овој формат на 20-те најмоќни земји во светот учествува и Русија и на состаноците доаѓа претседателот Владимир Путин.Германскиот канцелар денеска изјави дека наскоро ќе донесе одлука дали ќе учествува на самитот на Групата 20 во Индонезија во ноември, доколку присуствува и рускиот претседател Владимир Путин.

-Едно е јасно – Г-20 сепак мора да ја има својата улога, рече Шолц во изјава за јавниот сервис ЗДФ.

Тој пренесе дека постои заедничко верување на членките на Г7 дека Г20 не смее да се „торпедира“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им се обрати на лидерите на Г7 преку видео повик на самитот во Германија.

Лидерите на Групата седум најбогати демократии вчера го започнаа тридневниот самит со цел, како што беше најавено, да го зголемат притисокот врз Русија, чии акции во Украина создадоа недостиг од храна и енергија ширум светот.

На самитот учествуваат лидерите на САД, Германија, Франција, Велика Британија, Италија, Канада и Јапонија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...