Франција ги повикува граѓаните повторно да носат заштитни маски во јавниот превоз

Французите би требало повторно да почнат да носат маски на преполни места, особено во јавниот превоз, бидејќи Франција се бори со новиот бран на заболени од Ковид-19, изјави синоќа министерката за здравство Брижит Боругињон.– Не велам дека треба да биде задолжително, но барам од народот на Франција да стави маска во јавниот превоз, рече таа за Ер-Те-Ел, додавајќи дека тоа е „граѓанска должност“.

– Не дека само го препорачувам, ве молам да го направите тоа, додавајќи дека маските треба повторно да се носат на други затворени простори, како што се работни места и продавници.

Франција регистрира 17.601 нови случаи на инфекција со коронавирус во изминатите 24 часа, што е најголем број од 18 април.

Пред пет дена, лидерот на кампањата за вакцинација Ален Фишер потврди дека новиот бран на Ковид-19 ја пустоши земјата, поттикнат од појавата на нови варијанти на вирусот, како и насекаде во Европа, додавајќи дека тој лично се залага за повторно воведување на задолжително носење маски во јавниот превоз.

Новите случаи на инфекција во Франција растат бавно, но сигурно од крајот на мај и до седумдневен дневен просек се зголеми за повеќе од четирипати, од 17.705 случаи на 27 мај на 71.018 вчера.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...