Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

НАТО ги покани Шведска и Финска да станат членки на воената алијанса, се вели во заедничката изјава објавена денеска на Самитот на НАТО во Мадрид. Во документот се посочува дека со приемот на Шведска и Финска тие земји ќе бидат посигурни, НАТО посилен, а евроатлантскиот регион побезбеден.Русија, која досега беше идентификувана како сојузник, во соопштение е опишана како „најзначајна и најдиректна закана за безбедноста на сојузниците“.

Се наведува и дека НАТО ветил дека ќе продолжи да дава помош за Украина и оти е усогласен пакет помош за модернизација на одбранбениот сектор на земјата.

Алијансата, исто така, одлучила значително да ја зајакне сопствената одбрана и способност за одвраќање. Во документот се наведува дека сојузниците се обврзале да распоредат дополнителни робусни сили со висока готовност на источното крило.

Во соопштението, НАТО ја опиша Кина како предизвик за интересите, безбедноста и вредностите на Алијансата и како земја која се обидува да го поткопа меѓународниот поредок заснован на правила.

Одлуката сега ќе оди на конечна ратификација до парламентите и законодавните тела на 30-те земји-членки. Лидерите на НАТО рекоа дека очекуваат процесот да се движи брзо, што ќе овозможи невидено брз пристап и покажување единство против Путин.

Гласањето за проширување, поврзано со значителни нови обврски кои ја зајакнуваат позицијата на силите на НАТО во Европа, го направија овонеделниот Самит еден од најпродуктивните во последните години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...