Рекордни јунски температури во Европа

Жештината во поголемиот дел од Европа предизвика рекордни јунски температури од Арктичкиот круг, па сè до Северна Африка. Силниот топлотен бран предизвика пораст на температурите значително над просекот за јуни во повеќе земји, во некои случаи и до 20 степени.

Нови рекордиВо средата во Банак во Норвешка регистрирана е температура од 32.5 степени Целзиусови, највисока внатре во Арктичкиот круг во Европа. Температурата е значително поголема и од јунскиот просек од 13 степени Целзиусови.

Во понеделникот во Полска температурата достигнала околу 35 степени Целзиусови.

Во делови од источна Германија, на неколку локации измерени се 37 степени.

Јунските температурни рекорди се урнати и во Словенија и во Хрватска.

Невреме со грмотевици и град

Екстремните горештини се проширија и во Северна Африка. Температурите во Тунис во понеделникот беа изедначени со месечниот рекорд од 48.7 степени Целзиусови.

Од друга страна, Европа беше погодена и од невреме со грмотевици, што предизвика разорен одрон во јужниот дел на Австрија, а притоа загина едно лице. Поплавени се куќи и патишта во Корушка.

Деновиве се очекува повторно невреме со грмотевици, заедно со град и силен ветар.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...