Ердоган: Шведска да не се обидува залудно за влез во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска повтори дека неговата земја се согласува со влезот на Финска во НАТО, но не и на Шведска, на која и порача „да не се обидува залудно“.

Ердоган истакна дека процесот за Финска го оценува како позитивен.

Но, ние не гледаме позитивно на Шведска … Сè додека вие и вашите безбедносни сили дозволувате да ја запалат и кинат мојата света книга, ние нема да се согласиме со вашето приклучување во НАТО, потенцира Ердоган.

Турција со месеци го блокира влезот на двете нордиски земји во НАТО, бидејќи за тоа е потребна согласност од сите членки на Алијансата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...