Полска ја затвори границата за камиони од Белорусија и Русија

Полска денеска ја затвори својата источна граница со Белорусија за белоруски и руски камиони, трактори и тешки возила со приколки и полуприколки регистрирани во која било земја, објави полската новинска агенција ПАП.

Полско-белоруската граница е и надворешна граница на ЕУ и Шенген зоната.

Во февруари Полска го затвори граничниот премин Бобровники. Како одговор, Белорусија го отежна преминувањето на границата на полските камиони. На крајот на февруари, Варшава го затвори и граничниот премин Кукурики-Корошчин за белоруски тешки товарни возила.

Најблизок сојузник на Русија е Белорусија, во која има полско малцинство од околу 300.000 луѓе.

Претходно белорускиот Врховен суд ја потврди казната за новинарот Анджеј Почобут, претставник на полското малцинство во Белорусија. Тој во февруари беше осуден на осум години затвор за „поттикнување омраза“ и „повикување на акции насочени кон нанесување штета на Белорусија“.

Почобут за полските медиуми ги покриваше протестите во Белорусија предизвикани од претседателските избори во август 2020 година, за кои се веруваше дека биле наместени. Белорускиот претседател Александар Лукашенко постојано ја обвинуваше соседна Полска дека стои зад демонстрациите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...