Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во НАТО

НАТО не може да разговара за нови членки кои би се приклучиле на алијансата а се во војна, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

Руската инвазија врз Украина „дополнително ја интензивираше соработката“ меѓу НАТО и Украина, рече Бербок, нагласувајќи дека Алијансата има политика на отворени врати за прием на нови членки.

Баербок истакна дека приемот на Финска од НАТО и „се надева наскоро“ влезот на Шведска во Алијансата го нагласуваат овој принцип.

- Во исто време, исто така е јасно дека среде војна, не можеме да зборуваме за ново членство, рече шефицата на германската дипломатија осврнувајќи се на барањето на Украина за прием во Северноатлантската алијанса.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...