Пригожин: Украина ја зазеде населбата Бекхивка, северно од Бахмут

Основачот на руската паравоена група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, денеска изјави дека украинските сили повторно зазеле дел од населбата Берхивка, северно од Бахмут во источна Украина.

„Сега дел од населбата Берхивка е веќе изгубен, војниците тивко бегаат. Срамота“, вели Пригожин во аудио пораката што ја објави неговата прес-служба.

Тој ги повика рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и генералот Валериј Герасимов да дојдат на фронтот и да ги соберат трупите.

„Ајде, вие тоа го можете, а ако не можете, ќе загинете како херои“, рече Пригожин.

„Вагнер“ го зароби Бахмут минатиот месец по најдолгата битка од почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година, по што паравоената група ги предаде своите позиции на редовните руски трупи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...