Грета Тунберг испратена на суд поради вториот протест за климата во Шведска

Шведската активистка за климата, Грета Тунберг, ќе мора уште еднаш да оди на суд за втор недозволен протест летото што го наруши сообраќајот во градот Малме во јужна Шведска.

Јавното обвинителство во Стокхолм денеска соопшти дека покренало обвинение против „млада жена“ која учествувала во неовластени демонстрации за климата таму на 24 јули.

-Жената одби да ги исполни полициските наредби да ја напушти локацијата. Оттука, прекршокот е непочитување на јавниот ред, рече помошникот јавен обвинител Изабел Екберг во соопштението за печатот.

Обвинителите одделно потврдија за ДПА дека жената е 20-годишната Тунберг. Новиот датум на судење во Окружниот суд во Малме се очекува да биде 27 септември.

Тунберг беше казнета на 24 јули во Малме затоа што не ги следела полициските инструкции на протестот во јуни. Таа призна дека учествувала во акцијата и дека ги игнорирала полициските упатства, но негираше дека станува збор за кривично дело.

Неколку часа по таа пресуда, таа учествуваше на уште еден протест. Ова доведе до објавување на судската покана.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...