Триесет и три години од обединувањето на Германија

Со концерт во филхармонијата Елба во Хамбург денеска ќе биде одбележан националниот празник, 33-годишнината од обединувањето на Германија.

На 3 октомври 1990 година комунистичка Источна Германија се приклучи на Сојузна Република Германија, создавајќи обединета германска држава првпат од 1945 година.

Оваа година Хамбург е избран за прославите бидејќи градот, кој има статус на покраина моментално е седиште на Бундесратот, Горниот дом на германскиот Парламент.

На официјалната церемонија во филхармонијата Елба говор ќе има претседателот на германскиот Уставен суд, Стефан Харбарт, пред околу 1.300 луѓе, вклучително и главните национални политички лидери и премиерите на 16-те сојузни држави.

Во црквата Свети Михаил ќе се одржи богослужба, а двата настани ќе бидат директно пренесувани на националната јавна телевизија.

Прославата почнаа вчера со голема забава околу градското собрание и езерото Алстер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...