Германскиот претседател повика на поблиски врски меѓу Африка и Европа

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер ги повика земјите од Африка и Европа да поблиску да соработуваат за да го зголемат своето влијание во светот.

- Посилни сме кога дејствуваме заедно, рече Штајнмаер на денешниот ручек пред лидерите од бројни африкански земји кои дојдоа во Берлин на самитот организиран од германската влада.

- Ќе носиме тежина на светската сцена само ако зборуваме во еден глас за нашите континенти секаде каде што е можно, особено ако ние како Европска унија и Африканска унија дефинираме и спроведуваме заеднички позиции, рече тој.

Според копија од неговиот говор во кој имала увид ДПА, Штајнмаер рече дека земјите од Европа и Африка не треба да се дефинираат според нивните разлики, туку според она што им е заедничко.

- Во меѓународната заедница, силите кои се подготвени да го бранат меѓународниот поредок мора да застанат заедно. И јас сум убеден дека Африка како континент има клучна улога овде, нагласи германскиот претседател.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...