Варадкар: Немирите во Даблин се чин на омраза

Ирскиот премиер Лео Варадкар изјави дека немирите во Даблин не се чин на патриотизам, туку на омраза и дека се подготвува модернизација на законите против злосторство од омраза.

Тој вети дека новите легислативи кои ќе и помогнат на полицијата појасно да ги идентификува прекршителите користејќи видео снимки, ќе бидат изгласани во следните неколку недели и дека постојните закони против говор на омраза и поттикнување омраза наскоро ќе бидат ажурирани.

Премиерот Варадкар рече дека првиот напад бил врз невини деца, а вториот врз владеењето на правото и дека се чини дека ограбувањето на продавниците е поважно за напаѓачите отколку заштитата на животите на децата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...